Benim eşim SUTASAK öğrencisiydi, hiç suçu yokken müebbet aldı.

15 Temmuz olaylarında eşim ve 400 arkadaşı Kara Harp Okulu’nda Subaylık kursu görüyorlardı.

15 Temmuz olaylarında eşim ve 400 arkadaşı Kara Harp Okulu’nda Subaylık kursu görüyorlardı. Normalde eşim evinden okuluna gidiyordu ama okulda yatılı kalan öğrencilerde vardı.

O gün her yıl yapilan Afyon gezisi için okulda kalmalarını söylemişler, akşam üstü de “gezi için yola çıkacağız” denmiş. Sonra Ankara’da bombalar, olaylar olmaya başlayınca “Terör Saldırısı var” denmiş, Bir ara da Rusya ile savaşa girdik denilmiş. Eşim ve arkadaşlarını saat 23.00 gibi yemekhaneye götürüp bekletmisler.

Saat 02.00 gibi içtima alanına çıkarıp bazı rütbeliler (komutanları demeye dilim varmiyor) “Arkadaşlar okul sizler için güvenli degil, sizleri güvenli bölgeye nakil edecegiz” diyerek içtima alanına rastgele dizip alana inen helikopterle Genel Kurmay’a ateşin içine atılmışlardır. Eşim ve arkadaşları güvenli yerin Ankara dışında bir yer olduğunu düşünürken tam merkezi, böyle bir yere neden getirildiklerini anlam vermemişler. Genel Kurmay’a götürülen 156 öğrenci ve 8 rütbelidir.

Öğrencilerin hiç biri olaya karışmamış, mahkemece balistikler kameralar kanıtladı. 1.5 sene süren 4 mahkeme sonucu 100 beraat 4 rütbeli ağırlaştırılmış müebbet, 4 rütbeli ve 56 öğrenci müebbet hapis cezası aldı. Gerekçede öğrenciler genellikle program, tanık, ankesör ve bankadan müebbet aldı.

Eşim de başkasına ait olan fotoğraftan müebbet aldı. Ekim 2018’de İstinaf Mahkemesi Ocak ayinda durusmali yapmasına karar verdi ama Kasım ayında aniden bir karar alıp dosya üzerinden onadı ve şu an dosyamız Yargıtay’da.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *