Meclisteki patlama için hava resmi ne söylüyor?

Yüksel AKKALE

15 Temmuz gecesi Ankara üzerindeki hava resmine ulaşan gazeteci Fatih Yılmaz ( @FatihYilmaz_yf ) meclisteki patlama ile ilgili soruları tekrar gündeme taşıdı.

Patlama anında canlı yayında olan FOX muhabiri meclisteki patlamadan bahsederken havada uçak sesi duymadığını, patlamaya tank ya da helikopter atışının sebep olabileceğini ifade etmişti. 

Peki patlama anındaki hava resmi bize ne söylüyor? O patlama anında meclis binası üzerinde atış parametrelerine uygun bir uçak var mıydı?

Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var. Uçakların kalkıştan inişe kadar tüm bilgileri uçak üzerindeki cihazlar tarafından kaydedilmekte, analiz ve değerlendirmelerde uçak üzerindeki kayıtlar asli belge olarak kullanılmaktadır. 15 Temmuz gecesi “meclisin uçaklar tarafından vurulduğu” iddiasına kanıt teşkil edebilecek, atış anını gösterir hiçbir VTR/DVR kaydı ortaya koyulmamıştır. Sadece bu bile iddianın yersizliğini göstermeye yetecek kadar önemlidir ve iddiaları desteklemeyen delillerin örgütlü bir şekilde karartıldığının açık bir göstergesidir. 

Uçak dışında tutulan kayıtlardan biri olan radar kayıtlarını gösteren Hava resminde eğer meclis üzerinde atış parametrelerine uyan bir uçak tespit edilse bile bu tespit tek başına uçaktan atış yapıldığını göstermez, bize hangi uçağın üzerindeki kayıtların detaylı incelenmesi gerektiğini söyler. Ancak eğer patlama anında hava resminde atış paternine uygun herhangi bir iz yoksa, bu tespit meclise uçaktan atılan bir mühimmat olmadığını göstermek için tek başına yeterli olur.

15 Temmuz günü mecliste meydana gelen patlamanın kaynağını tespit etmeye yönelik olarak bugüne kadar yapılmış en kapsamlı analizi Hv.Plt.Kur.Yb. Aykut Coşkun ( @AykutCoskunYb ) sayın Ahmet Nesin’in ( @ahmetnesin1 ) konuğu olarak katıldığı programda yapmış, meclisteki patlamadan sonra oluşan hasarın bir uçak mühimmatı kaynaklı olamayacağını şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklamıştı. Programın tamamı buradan izlenebilir. 

İddianamelerde mecliste 2 adet patlamadan birincisinin 16 Temmuz 2016 02:35’de 105 numaralı uçak tarafından atılan 1 adet GBU-10 Laser güdümlü bomba nedeniyle olduğu iddia edildi. 105 numaralı uçağın kayıtlarında uçağın 02:33’te kalktığı ortaya çıktığı için 02:35’te bu uçağın meclise atış yapma ihtimali zaten ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca bu patlama ile ilgili saniye hassasiyetli zaman bilgisi olmaması nedeniyle hava resmi üzerinden değerlendirme yapılmamıştır.

Meclisteki ikinci patlamanın ise 03:24’te 2 Adet MK-82 (güdümsüz) genel maksat bombası nedeniyle olduğu iddia edildi. İkinci patlamanın gerçekleşme zamanı iddianameden farklı olarak güvenlik kamera kayıtlarında 03:22:15 olarak görülmektedir. Patlama zamanını gösteren ve ulaşılabilen en net zaman olarak 03:22:15 tespit edildiğinden hava resmi ile ilgili analiz için bu zaman referans alınmıştır. Uçaktan yapılan atışların değerlendirmesi yapılacağı zaman saniyeleri dikkate almamız gerektiğini baştan belirtmekte fayda var. Bu nedenle patlama öncesini gösteren 20 saniyelik bölümün incelenmesi bize düzgün bir değerlendirme imkânı sağlayacaktır.

F-16 uçağının güdümsüz bir mühimmatı hedefine bırakması için uçağın hedefe nişan alması (hedef izlemesi) minimum 5 saniye, irtifaya bağlı olarak da 10 saniye bomba uçuş zamanı ile beraber patlama öncesi son 15 saniyelik sürede hedefe doğru uçması gerekmektedir.

Patlama zamanını gösteren güvenlik kamera kaydı:

metin, şehir içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hava resmi incelenirken Ankara üzerindeki uçakların hareketlerini değerlendirmek amacıyla patlamadan önceki 20 saniyelik bölüm 5’er saniyelik kesitler halinde incelenmiştir.

Elde edilen hava resmi görüntüsünde “data kayıt dosyası”na erişilemediğinden Meclis binasının ekrandaki konumunu tespit etmek amacıyla aynı ekranda konum bilgileri yer alan Akıncı, Esenboğa, Güvercinlik ve Etimesgut meydanlarının bilgileri referans alınarak gerçek hava haritası üzerindeki meclis konumu hava resmine oturtulmuş, hava resminde Ankara olarak belirtilen sarı noktanın, Meclisin gerçek konumu ile bir sarı nokta kadar farkla örtüştüğü tespit edilmiştir.A screenshot of a computer

Description automatically generated

Map

Description automatically generated

5’er saniyelik kesitler halinde alınan hava resmi görüntülerinde:

Hava resminde yer alan zaman “Z” standart zamanı olarak görüldüğünden Türkiye saati için 3 saat ilave edilmesi gerekir.

Sarı renkli Ankara işareti ile Meclisin gerçek konumu bir nokta kadar fark ile örtüşmektedir.

Yuvarlak izlerden çıkan çizgilerin istikameti uçuş yönünü göstermektedir.

“Run Time” izlerin gerçek zamanını göstermektedir.

00:21:55 Z (TSİ 03:21:55)

A screenshot of a computer

Description automatically generated

00:22:00 Z (TSİ 03:22:00)

A screenshot of a computer

Description automatically generated

00:22:05 Z (TSİ 03:22:05)

A screenshot of a computer

Description automatically generated

00:22:10 Z (TSİ 03:22:10)

A screenshot of a computer

Description automatically generated

00:22:15 Z (TSİ 03:22:15) Mecliste meydana gelen patlama anında uçakların konumu

A screenshot of a computer

Description automatically generated

Resimlerden açıkça görüldüğü üzere hava resminde, patlama zamanı ile 20 saniye öncesindeki aralıkta meclis konumuna doğru hareket eden bir iz bulunmadığı açıkça görülmektedir. Bu nedenle meclise doğru uçmayan bir uçaktan atılan bir mühimmat ile mecliste patlama olduğu iddiası, ne fizik kuralları ile ne de aerodinamik kurallarla bağdaşmıyor. Eğer iddia edildiği gibi uçaktan bir mühimmat atılmış olsaydı, atılan bombanın patlama anında bomba atan uçağın 1 mil içerisinde bulunması gerekirdi. Hava resmi üzerindeki izlerin tamamının patlama anında meclis binasına göre 5 milin dışında olduğu görülmektedir. Gece klasik mühimmat atışları daha hassas vuruş sağlanması için 3000-5000 feet gibi irtifalardan bomba bırakacak şekilde dalışlı olarak yapıldığından patlama öncesi ve sonrasında uçak sesinin duyulması beklenirdi. FOX tv canlı yayınındaki patlama öncesi ve sonrasında muhabirinin uçak sesi duyulmadığını ifade etmesi de iddiaları boşa çıkarmaktadır.

Meclisteki patlama ile ilgili uçak üzerindeki kayıtlar ve radar kayıtları iddiaları desteklemediğine göre bakılması gereken yer patlamanın olduğu bölümü gösteren 1 haftalık güvenlik kamera kayıtları olacaktır. Bu şekilde o bölgeye önceden yerleştirilmiş bir patlayıcı düzeneği olup olmadığı da ortaya çıkarılarak failler kolaylıkla tespit edilebilir. Belki de patlamadan önce kürsüye çıkan ve patlamadan birkaç saniye önce sakince masadaki saati kontrol eden, patlama anında da sakinliğini sürdüren Bekir Bozdağ’ın sorgulanmasıyla işe başlamak saldırganın daha çabuk bulunmasını sağlar.

https://trclips.com/video/wK2LTP6Cj1E/meclis-bombalan%C4%B1rken-i%C3%A7eride-ya%C5%9Fananlara-dair-yeni-g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCler-ortaya-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1.html

Yüksel AKKALE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *