“BİZ ADALET İSTİYORUZ LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN…”

Bu vatansever Türk askerlerinin sizce ADALET’e – YARGI’ya güveni kalmış mıdır?

Seyit Oral’ın kardeşi Samet Oral’ın Kaleminden

1 AYLIK Askeri öğrenci olan Abim Seyit Oral’a hiç bir suçu olmamasına rağmen 12 Yıl 6 Ay hapis cezası hükmedildi..

Herşey açıktı, hiçbir suçları yoktu ama yine de tutuklandılar. Sincan Cezaevinde 9 ay kaldılar, mahkeme kuruldu ve mahkeme askeri öğrencileri suçsuz gördü ve şartlı tahliye kararı verdi. 

Ankara Polatlı Topçu Okulunda uzman onbaşı olabilmek için eğitim gören abim 15 Temmuz gecesi ” Terör eylemi olduğu ve halkı terör saldırısından koruma görevi bulunduğu” gerekçesiyle abim ve diğer askeri öğrenciler dışarı çıkarıldılar. Dışarda Polatlı halkı tarafından darbe olduğunu öğrenen abim ve diğer askeri öğrenciler hiçbir suça karışmadan kışlalarına geri döndüler, dışarda yaklaşık 5-10 dakika durdular, gerek mobese görüntüleri gerekse tanık ifadeleriyle hiç bir suça karışmadıkları kanıtlandı. 

Abim ” Her ne olursa olsun suçsuz yere 9 ay cezaevinde kalsam da eğitimime devam edip asker olmak istiyorum. “ dedi. Kışlasına dilekçe yazdı fakat mahkeme beraat kararı vermediği için dilekçe olumsuz cevaplandı. 

Abim dört gözle mahkemenin kendisine beraat vermesini beklerken mahkeme bir yıl sonra abim ve diğer askeri öğrenciler için 12-20 yıl arası hapis cezası, yakalama, tutuklama kararı verdi ve abim tekrar cezaevine girdi. 

Şimdi soruyum ne değişti de 1 yıl içinde suçsuz görünen ve tahliye edilen askeri öğrencileri suçlu görmek ve hapis cezası vermek nedir? ADALET bunun neresinde?

Mahkemenin vermiş olduğu kararın gerekçesinde hiçbir somut gerekçe YOK ” Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yardım ve teşebbüs”, sadece bu ama somut hiçbirşey yok. YAZIKLAR OLSUN…

İtirazlarımızla mahkeme dosyayı istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesi bizi 1 yıl bekletti ve kararı; “Tutukluluk hallerinin devamı ve istinaf taleplerinin esasdan reddi ”  denildi ve şuanda istinafın vermiş olduğu karara itiraz sürecimiz başladı. İtirazlar olumsuz değerlendirilirse istinaftan dosyamız yargıtaya taşınacak ve bize yine çaresiz ADALETİ beklemek kalacak..

Bu vatansever Türk askerlerinin sizce ADALET’e – YARGI’ya güveni kalmış mıdır?

Gencecik, ülkesine milletine bağlı, bu amaç ve gaye ile TSK bünyesinde ülkesine hizmet gayesi içerisinde bulunan ve maddi sıkıntıları olan bu askerlerin ve ailelerinin artık daha fazla mağdur edilmemesi için ADALET İSTİYORUZ..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *