Sadece İki Tweet, Nedir Bu Korku? Ali Türkşen’e Cevabımdır..

AHMET SELİM GÜNAY

Ali Türkşen en son Ahmet Aziz Nesin’in artigercek.com haber sitesinde çıkan ‘Daha çok özür dileyeceksin Ali Türkşen’(1) yazısına bir cevap yazdı, benim kendisi hakkında yayın yaptığımı iddia ettiği için cevap hakkımı kullanıyorum.

Geriye doğru yaptığım taramada Ali Türkşen ’in isminin geçtiği iki paylaşımım var.

31 Ağustos 2019 günü attığım ilk Tweette Ahmet Aziz Nesin’in ‘Darbe sonrası donanma davası karmakarışık’ 04.11.2017 tarihli yazısından(3) aldığım, Tahsin İşlekel Binbaşı’nın mahkemede verdiği ifadeyi aynen paylaştım, ifadenin bir kısmını aynen aktarıyorum; ‘-Sabah 07 civarında Turhan albay içeriye girdi. Bana hitaben ” arkadaşlar her şeyi itiraf edin, yoksa arkada bekleyen profesyonel bir ekip zayıf noktanızı tespit edip ya ağzınızı burnunu kırarak veya ailenize zarar vererek sizi konuşturur” dedi. Duyduklarım karşısında donup kaldım ve herhangi bir şey diyemedim. Arkadan o ekip içeri geldi. Bu ekipte emekli albay Ali Türkşen, emekli Binbaşı Erme Onat ve benim tanımadığım sert görünümlü sakallı sonradan ismini Bülent kuru olarak öğrendiğim astsubay içeri girdiler. Nizamiye astsubayını diğer odaya aldılar. Hiç bir şey sormadan ekip bana vurmaya başladı. İlk girdiklerinde Ali Türkşen önce bana vurdu sonra da diğerlerinden müsaade isteyerek resmi kıyafetlerimin rütbelerini eliyle söktü. Bu şekilde konuşmamız daha uygun dedi. Bana hepsi vurduktan sonra bir boş kağıt verdiler. 5 dakika sonra geleceğiz kimler vardı yazacaksın, dolmamış olursa aileni rahatsız ederiz dediler”…

Kaldı ki  bu ifadeler bir çok sitede de var. Tweet ilk 50 dakika içinde ciddi bir ilgi gördü ve yorumlar yapılmaya başlandı, gördüğüm uygunsuz birkaç yorum üzerine, rahatsız oldum ve bu Tweetteki tek kişisel yorumu şöyle  yaptım; ‘Bir Ricada Bulunmak İstiyorum. Bu tweet vicdanlı binlerce insanın dikkatini çekti, yüreklerini yaktı. Ama Tweette adı geçen kişilere lütfen küfür ve hakaret etmeyiniz, yazmayınız. Benim temennim adil, tarafsız mahkemelerde her kim ne suç işledi ise onun hesabını vermesidir.’ 

İkinci Tweeti, 4 Eylül 2019 günü yukarıdaki Tweetin paylaşım sayısı 1200’ü geçince, Tweetin görüntülenme sayısını ön plana çıkararak , şu ifadeyi paylaştım; “Bu Tweette @ahmetnesin1 beyin yazısında  geçen subayın kendi ifadesi vardı, an itibariyle görüntülenme sayısı. İnsanlar neden işkenceye tepki verir @alitursen, çünkü insanlık tarihi tecrübe ederek bir sonuca varmıştır; ‘İnsanlık onuruna en fazla zarar veren davranış işkencedir.” 

İşte attığım topu-topu iki tweet, ne tehdit var, ne de hakaret. Bunlardan biri alıntı, diğeri de genel bir değerlendirme, işkenceyi televizyon ekranlarında savunacak kadar meşru gören birine karşı yapılan demokratik bir tepki. Hatta hakaret yazılmaması için uyarıda bile bulundum. 

Peki, Ali Türkşen neden kendisi hakkında yayın yaptığım iftirasını attı dersiniz? Aslında bunun cevabını yine kendi yazısında veriyor, diyor ki; “-Bu hesapların gönderilerinin beğeni sayısı fazla olmuyor genelde.” İşte Ali Türkşen burada kendini ve korkularını ele veriyor çünkü an itibarıyla Tahsin İşlekel Binbaşı’nın kendisine işkence yapıldığına dair ifadelerinin olduğu Tweet 1288 defa paylaşılmış, 205500 kişi tarafından görülmüş, tam olarak rahatsızlığın nedeni bu. Evet, bence de bu miktar az, milyonlara ulaştırmamız gerekiyor, ulaştıralım ki işkenceyi savunanlar işkence yapmadan önce bir kere daha düşünsünler.

15 Temmuz Vaka-ı Şer hadisesi binlerce soru işaretiyle ortada dururken, birilerinin o gece yaptığı işkencelerin ve işledikleri cinayetlerin izlerini kapatmak için gayret sarf ettiği alenen görülmektedir. Ancak günümüz dünyasında, kitle iletişim araçlarının, sosyal medyanın özgürce kullanıldığı mecralarda unutturulmak ve üstü örtülmek istenen suçların ifşa edilmesi birilerinde ciddi rahatsızlık oluşturdu. Son günlerde bazı twitter hesaplarına sahip kişilerin listeler halinde fişlenerek tehdit edilmesi, bazı eski askerlerin veryansın isimli kanalda, “yüz binin üstünde twitter hesabının bir şekilde engellenmesi gerektiği”ni söylemesi, saklanan suçların ne denli büyük olduğunu göstermektedir.

Twitter başta olmak üzere doğru bildiğimi yazmaya, paylaşmaya devam edeceğim, kimseden korkum yok. Türkiye’de uygulanmakta olan soykırım ve insan hakları ihlallerine karşı mağdurun kimliğine bakmaksızın mücadele etmeye kararlıyım. 

KAYNAKCA:

1. Ahmet Aziz Nesin, Daha çok özür dileyeceksin Ali Türkşen. 04.09.2017

2. Ali Türkşen Odatv. 06.06.09

3. Ahmet Aziz Nesin, Darbeden Sonra Donanma Davası Karma Karışık. 04.11.2017

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *