CHP Milletvekili Özgür Özel’in tuhaf açıklamasına dair..

ENGİN BÜKER

CHP Milletvekili Özgür Özel, Meclis’te yaptığı konuşmasında 15 Temmuz’un tiyatro değil, kanlı bir darbe olduğunu söylemiş. Kendi kariyeri ve güvenilirliği adına çok üzücü bir açıklama olmuş ne yazık ki. Böyle bir konuşmayı neden yaptı, bu konuşma nereye hizmet eder bilmiyorum açıkçası.

Tüm dünya bunu görmüş ve kabul etmişken, kendi parti başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun daha ilk günlerde bunu ima eden açıklamalar yapmışken, “muhalif” gözüken bir siyasetçinin böyle bir açıklama yapması ve gerçeği görememesi siyasi hayatı adına çok acı verici.

Mutlaka birçok ortamda ve özellikle sosyal medyada farklı kişi ve meslek grupları üzerinden 15 Temmuz olaylarının bir oyun/tiyatro olduğunu ispat eden birçok paylaşım okumuşsundur. Sayın Özel, yaptığınız açıklama ile ilgili cevaplarını bizzat sizden beklediğim birkaç soru sorayım,

Eğer bu insanlar meclisi bombalamak ve milletvekillerini öldürmeye yönelik bir plan yapmış olsaydı, Meclis’in tatil olmasını beklemek yerine bir gün öncesinde tüm milletvekillerinin Meclis’te yoğun bir mesaide olduğu zamanı seçmek daha mantıklı olmaz mıydı?

Demek ki o günün gerçek planlayıcılarının amacı milletvekillerinin ölmesi değil, sadece böyle görülmesinin sağlanmasıymış. Hele ki pilotlar için “hedefi tam vuramadılar Allah’tan” gibi ifadelerle güya beceriksizlikle eleştirmeniz tamamen gerçek dışıdır ve dünyada bir numara olan pilotlarımıza hakarettir.

Bir uçak mesafesi düşünülürse, kilometrelerce uzaktan atıyor, sadece 15 metre daha sapsa, belki bir derecenin onda biri kadar aşağı doğru atsa Meclisi vuracak, 16 tane 4’er tonluk avizeler bütün milletvekillerinin üzerine düşecek, kurtulan olması mümkün değil.” demişsiniz. Türkiye’de birçok operasyonda nokta hassasiyetle atış yapabilme imkan kabiliyetine sahip bir ordu ve ordunun pilotlarından bahsediyoruz. Sizce bu dediğiniz mümkün mü? Sizi objektif bir şekilde mevcut fotoğrafları teknik uzmanlara inceletmeye davet ediyorum.

Göreceksiniz ki, patlama uçak mermisinden dolayı değil, içerden kontrollü yapılan bir patlama sonucundadır. Bunun bir düzen olduğu ise sizin beyanlarınızda gizlidir. Nerede mi?

“Meclis Başkanı’nın korumalarının, “Birazdan buraya bir bomba gelirse hepiniz ölürsünüz, ondan sonra kıymeti olmaz, büyük yıkım olur” dedikten sonra sığınağa inildiğini belirtmişsiniz sayın Özel. Henüz böyle bir ihtimal yokken Meclis Başkanı’nın ifadesi sizce de garip değil mi?

Zaten planlayıcıları olması hasebiyle, bu DARBE TİYATROSU’ndan haberdar olanların olanlara engel olmasını beklemek abesle iştigaldir. Kaldı ki onlar, dediğiniz gibi ülkeyi KRİZ, OHAL ve TEK ADAM REJİMİ’nesürüklemeyi tercih etmiş, planladıkları gibi bu tiyatroyu kullanmıştır.

Sayın Özel, siz ise tüm olup bitenler karşısında bir kaç muhalif söyleminiz haricinde seyretmekten öteye gitmediniz? Şimdi ise açıktan olup biteni gördüğünüz ve bildiğiniz halde, birilerinin yönlendirmesiyle bu tür bir açıklama yapmanız ve hatta “15 Temmuz Tiyatrosu”na dair gerçeklerin halk içinde konuşulduğu, Erdoğan’ın bu alanda kaybettiği algıyla birlikte azalan MAĞDUR PROPAGANDASINI tekrar canlandırmak için büyük faaliyetler planladığı bir tarihin hemen öncesine denk gelmesi ise ayrıca ilginç geldi bana.

Şimdi Sayın Özel, partinizin ve genel başkanınız sayın Kemal Kılıçtaroğlu’nun genel duruşu ve bu yönde yapılan kirli propagandaya alet olunmaması yönündeki açıklamalarına rağmen bu türden spontane(!) bir açıklamaya neden ihtiyaç duyduğunuzu kamuoyu merak etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *