Yunanistan Eski Türk Deniz Ataşesi Halis Tunç’un Hollanda 1V EenVandaag Kanalında Yayınlanan Röportajı…

Eski Albay Halis Tunç televizyonda kendisinden ‘hain ve terörist’ olarak bahsedildiğini gördü ( Verslag: Sjoerd Fennema )

’Tüm hayatım boyunca ülkeme hizmet ettim ve birdenbire hainmişim gibi ülkeme dönemeyerek başka ülkeye gitmek zorunda bırakıldım.‘’ Eski Albay Halis Tunç‘a göre; NATO’nun Türkiye ile Batı arasında gittikçe derinleşen uçurumdan endişe duyması gerekiyor. “NATO ile şuan çalışan herkes şüpheli.’’

Halis Tunç Yunanistan’daki Türk Büyükelçiliğinde Deniz Ataşesiydi ve televizyonda kendisinin hükümet tarafından ‘’hain ve terörist‘’ olarak telaffuz edildiğini duydu. Onlarca eski sınıf arkadaşları ve çalışma arkadaşları olan subayların tutuklanma şekillerini gören Halis, o an ülkesine geri dönmemeye karar verdi. Hollanda da sığınma talebinde bulunmak, kendisinin hayatı boyunca aldığı en zor karardı.

Darbeden Sonra Kaybolanlar 

Eski Albay Halis Tunç, bir zamanlar Türk Deniz Kuvvetlerinde yükselen bir yıldızdı. Eğer Türkiye’deki bu darbe girişimi gerçekleşmemiş olsaydı belki de şuan amiral rütbesine terfi ederek kariyerine devam edecekti. Fakat 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrası herşey ama herşey onun için değişecekti.

‘’Allah’ın büyük lütfu”; böyle tanımlamıştı darbeyi Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan. Peki neden? Tunç’a göre darbe, ülkenin bütün kurumlarında temizlik yapabilmek için en küçük ayrıntısına kadar düşünülerek kurgulanmış kusursuz bir bahane. “Darbeden hemen iki gün sonra hükümet subayların %80’ni darbeyle ilişkilendirerek terörist olduğu verilerini kamuoyu ile paylaştı. Bunu darbeden hemen iki gün sonra nasıl bildiler?‘’

Ordunun Omurgası Kırıldı

Darbe girişiminden 3 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Tunç’a göre, tamamen tanınmaz hale gelecek şekilde değişmiş durumda. Tunç’un ifadesiyle “Batı yanlısı, yüksek eğitim almış veya NATO da çalışan herkes ordudan ihraç edilmiş durumda ve şuan NATO da çalışan ve iyi İngilizce konuşan herkes de şüpheli konumunda.” Ayrıca Tunç “NATO’nun, bir zamanlar NATO ve batı ile uyum içinde çalışan Türk ordusunun NATO ve Batı ile arasında genişleyen uçurumdan dolayı endişe etmesi gerektiğini” belirtti.

Türk ordusunun beyni ve omurgasını teşkil eden kurmay subayların yüzde 95’i halihazırda ordudan ihraç edilmiş durumda. Siyaseten tarafsız duruşa sahip Kurmay Subaylar, Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün idealindeki modern, laik batı değerlerini destekleyen profesyonel askerlerdi. Türk ordusunda liyakatlerini kanıtlamış güzide subayların yerini, siyasetçilere sadakatleri baz alınarak seçilen ve çok kısa eğitim sürecine tabi tutularak mezun edilen kalite ve tecrübeden yoksun yeni nesil subaylar aldı.

İşçi Partisi Doğu Perinçek: NATO ordunun içindeki kanserli hücredir .

Rusya ve İran Yanlısı 

Tunç’un yanı sıra ismini açıklamak istemeyen diğer bir subay da; Türk kuvvetlerinin kalitesi ve güvenilebilirliği konusunda çok şüpheli. Onlara göre, darbeden sonraki “temizlik operasyonu” sadece kalite kaybına sebep olmamış, aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerini radikal bir şekilde değişime uğratmıştır.

Dini gruplarla açık bağlantısı olan askerler eskiden ordudan ihraç edilirdi. Şimdi ise tam tersi: sadece Erdoğan’ın İslamcı AKP Partisine veya aşırı milliyetçi Vatan Partisi’ne bağlılıkları oranında askerler terfiye layık görülmektedir. Bu yeni dönem subaylar açık şekilde Rusya ve İran’ı desteklemekte ve birçok aşırı milliyetçi üst rütbeli subaylar da Türkiye’nin NATO’dan çıkması gerektiğini savunmaktadır. 

Hepsi Terörist ve Hainler?

“Ordudan uzaklaştırılmış” diğer birçok asker gibi Tunç da, Türk Silahlı Kuvvetlerini muhalif subaylardan temizleme senaryosuna dayalı dikkatlice hazırlanmış bir operasyonun varlığına inanıyor. “Toplamda sayıları yaklaşık 15.000 kadar olan 17/18 yaş grubundaki Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri askeri öğrencilerinin %100’ü okuldan atıldı. Eğitim kampında bulunan ve askeri kural gereği telefonları birlik içerisinde kendilerinden alındığı için darbeden bihaber olan 257 Hava Harp Okulu öğrencisi darbeye iştirak ettikleri gerekçesiyle ömür boyu hapisle cezalandırıldılar. Bu çocuklar Silahlı Kuvvetlerin geleceğiydiler. Şimdi bütün öğrencilerin hepsinin gerçekten hain ve terörist olduklarına mı inanalım?”

Halis kendisinin tamamen masum olduğunu kanıtlayabileceğini söylüyor. “Geri dönüp masumiyetimi kanıtlamak için dava açmak istedim, bana verilen bütün emirleri itaatle yerine getirdim, asla ihanet etmedim. Tüm hayatım ülkeme hizmetle geçti. Ve birdenbire hainmişim gibi ülkeme dönmeyerek başka ülkeye gitmek zorunda bırakıldım.‘’ Kendisinin aleyhine halen herhangi bir suçlama getirilmiş değil. Maalesef görünen o ki, Türk halkının çoğunluğu Erdoğan’ın tarafından anlatılanlarını inanıyor.

Eleştiri Yok, Gerçek Yok

Tunç “Şuan Türk halkı paralel bir evrende yaşatılıyor.” olduğunu ifade etti. “Medyanın yüzde 90’u Erdoğan’ın kontrolünde. Bütün karşı görüşlü gazeteciler, eğitimciler ve hakimler tutuklandı, ihraç edildi veya şantajla tehdit ediliyorlar. Bu nedenle bazıları gerçeği söylemeye cesaret edemezken, bazıları da gerçeği maalesef bilmiyorlar.”

“İnsanlar artık neye inanacakları konusunda kararsızlar. Hollanda’da yaşıyor olsalar dahi durum değişmiyor. Benim ve ailem için bir risk oluşturduğunu bilmeme rağmen, sizin aracılığınızla gerçekleri toplumla paylaşma nedenim de bundan dolayıdır.”

NATO’dan Çıkmamalı 

Tunç’a göre, NATO’nun yapması gereken son şey Türkiye’yi NATO’dan çıkarmaktır. “NATO, Türkiye’de hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve insan haklarını destekleyen herkesin yaşam çizgisidir. Hayatımın 25 yılı boyunca bu insani değerleri korumak ve geliştirmek için hizmet ettiğim Türkiye, aynı şekilde halen benim yaşam amacımdır. Çünkü çocuklarım ve gelecek nesillerin, bu insani değerlerin var olduğu dünyada özgür ve onurlu bir hayat sürmelerini istiyorum.”

Tunç’a göre, bu değerler aynı zamanda NATO’nun da temel değerleridir. NATO, Türkiye’nin stratejik ortağı olması gerekçesine sığınarak, Erdoğan yönetiminin çağdaş değerler aleyhine uygulamaya koyduğu politikaları görmezden gelmemesi gerekir. Aksine Türkiye’nin bu değerlere geri dönmesi için gerekli mekanizmaları işletmelidir.

KAYNAK: https://eenvandaag.avrotros.nl/item/eski-albay-halis-tunc-televizyonda-kendisinden-hain-ve-teroerist-olarak-bahsedildigini-goerdue/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *