Marmaris’in Anahtarı: Olay-Zaman Çizelgesi – 3 Polislerimizi şehit edenler “iyi çocuklar”! 

BAYBARS ZENGİN

19.11.2019

Polislerimizi şehit edenler “iyi çocuklar”!

Hafızalarımızı azıcık yoklarsak, 9 Kasım 2005’te Şemdinli’de Umut Kitapevine bombalı saldırı düzenleyerek bir kişiyi öldüren ve altı kişiyi yaralayan JİTEM mensuplarını hatırlarız. 

Dönemin Genelkurmay Başkanı olayın faillerinden birisine “tanırım iyi çocuktur” diyerek sahip çıkmıştı. Saldırıya uğrayan kitapevinin sahibi “Arkasında siyasi bir güç olmadan hiçbir kolluk kuvveti bu şekilde katliamlar gerçekleştiremez” demişti. 

Kısa bir basın turu yapılırsa bombalı saldırıyı düzenleyen iyi çocukların şu anda aramızda dolaştıkları, belki de çoktan kendilerine sahip çıkan o Genelkurmay Başkanının elini öpmeye gittikleri, olayın üzerine giden hâkim, savcı ve polis amirlerinin ise “terör örgütüne üyelikle” suçlanarak şu anda hapiste oldukları görülür. Artık hukukun, etik değerlerin ve demokrasinin yerlerinde yeller esen ülkemizde başka türlü bir sonuç görmek herhalde şaşırtıcı olurdu.

Önceki iki yazıda, sadece Marmaris mahkemesinin resmî belgelerini kullanarak bir Olay-Zaman çizelgesi oluşturmuş, Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin’i şehit edenlerin olay yerine yaklaşık üç saat sonra gelen askerler olamayacağını, bütün işaretlerin devletin hassas bir istihbarat kurumunu gösterdiğini açık olarak görmüştük. 

Bu yazıda o gece Marmaris’te şehit edilen ikinci polis memuru Nedip Cengiz Eker’i ele alacağız. Yine resmî belgeleri, tanık ifadelerini ve kamera kayıtlarını yan yana koyacak ve bu cinayetin de halen bankamatikten maaş çekmeye devam eden derin devletin “iyi çocuklarına” işlettirildiğini net olarak göreceğiz.

15 Temmuz 2016’da Marmaris’te gerçekleşen olaylar yaklaşık 11 yıl önce Şemdinli’deki JİTEM saldırısına çok benziyor. AKP Hükümetini illegal yollardan yıkmak için yıllar önce JİTEM, Ergenekon ve daha başka suç örgütleri tarafından girişilen eylemlerin bir benzerinin bu sefer Marmaris’te yapıldığını, iktidar ve yandaşları tarafından kapatılmaya çalışıldığını görmek hem acı hem de ibretlik. 

Bir gün bu dönemin gerçek tarihi yazıldığında, Marmaris’te sahte askerlere yaptırılan sonra da Hulusi Akar’ın yönlendirmesiyle oraya gönderilen askerlerin üzerine bırakılan polis cinayetlerini görmezden gelen iktidarına, yargısına, konuyu bilen muhalefetine, aydınlarına ve yazarlarına gelecek nesiller nasıl bakacaklar, neler diyecekler göreceğiz.

Şimdi konumuza geçebiliriz.

Marmaris Emniyet Müdürlüğünde görevli Nedip Cengiz Eker o gece Marmaris’te yaşanan olaylarda şehit edilen iki polis memurundan biriydi. Şehidimizin fotoğrafı aşağıda ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Image result for şehit nedip cengiz eker"

Önceki yazımızda ortaya çıkan olay-zaman çizelgesinden devam edersek konuyu irdelemek ve izlemek kolaylaşacak.

23.00 – Erdoğan Marmaris’te kaldığı villada yerel basın mensuplarına açıklama yaptı.

23.30 – Erdoğan helikopterle Marmaris’ten ayrıldı.

00.05 – Erdoğan’ın 23.00’da yaptığı açıklama canlıymış gibi yayına verildi. Erdoğan halen Marmaris’te algısı oluşturuldu.

00.00-00.30 TSK dışında başka bir devlet kurumundan gönderilen üç helikopterle gelen, asker süsü verilen timler Erdoğan’ın villasının önündeki sahile iple indirildiler. Timler Erdoğan’ın koruma polisi Mehmet Çetin’i şehit ettiler. 

00.24 – Erdoğan sanki Marmaris’te villadaymış ve iletişim şartları çok kısıtlıymış gibi CNN Türk’e ve diğer TV’lere bağlandı. Aslında bulunduğu yer başkaydı.

02.15 Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen komutasındaki askerler İzmir Çiğli’den üç helikopterle hareket ettiler.

02.30-03.00 TSK dışında, başka bir devlet kurumundan gönderilen üç helikopterle gelen, asker süsü verilen timler Grand Yazıcı Club Turban Oteline helikopterle saldırı düzenlediler. Olay yerine gönderilen polislerden Nedip Cengiz Eker otelin etrafına konuşlanan ve polislere tuzak kuran sahte tim tarafından şehit edildi.

03.20 Şükrü Seymen komutasındaki askerler Marmaris’te Casa De Maris Otelinin arkasındaki bahçeye indirildiler.

03.45 Şükrü Seymen komutasındaki askerler Erdoğan’ın korumalarıyla karşılaştılar, kısa bir çatışma yaşandı.

03.50 Erdoğan’ın korumaları Şükrü Seymen komutasındaki askerlere teslim oldular ve sorgulandılar.

04.10 Erdoğan’ın ayrıldığından emin olan Şükrü Seymen komutasındaki askerler sahil yolundan döndüler.

04.20 Şükrü Seymen komutasındaki askerleri öldürmek için düzen alan polisler Casa De Maris Oteli önünde ateş açtılar.

04.25 Askerler çatışmadan kaçınarak Casa De Maris Oteline girdiler ve alt kata indiler.

04.50 Askerler arka taraftaki çıkışı kullanarak otelden ayrıldılar ve sahildeki villaya sığındılar.

05.00 Askerleri götürecek helikopterler isabet alınca ayrılmak zorunda kaldılar

06.00 Askerler dağ yolunu bularak Marmaris’ten ayrıldılar.

Nedip Cengiz Eker şehit edildiğinde Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen komutasındaki askerler daha Marmaris’e gelmemişlerdi. Dahası TSK mensubu askerler Nedip Cengiz Eker’i şehit edenlerin konuşlandıkları binalarda ve yollarda o gece kesinlikle bulunmadılar.

Şimdi bunları tüm delilleriyle ortaya koyacağız. Önce o gece yaşanan olayları özetleyen haritaya bakalım. Bundan sonra anlatılacaklar harita yardımıyla daha kolay takip edilebilir.

A circuit board

Description automatically generated

O gece Nedip Cengiz Eker’in şehit edildiği çatışmaya onunla birlikte katılan polislerden yaralananlar da oldu.  Bunlardan birisi de olayı zaman, yer ve şekil bakımından oldukça detayıyla anlatan polis memuru Çetin Şahan. Şimdi onun ifadesinde yer verdiği kritik bilgilere bakalım.

Şahan Marmaris merkezdeyken 02.00-02.30 sıralarında ışıkları olmayan helikopter sesini duyduğunu söylüyor. Hemen ifade edelim. Bu saatte Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen komutasındaki askerler daha Çiğli’den yeni kalkış yapıyorlardı, Marmaris’e gelmemişlerdi. Bu helikopterler TSK helikopteri olamaz.

Şahan o saatte Marmaris emniyetine özel harekât polislerinin geldiğini de ifade ediyor. Bu polisler, Antalya emniyetinin gönderdiği, kendi ifadelerinde 02.30 civarı Marmaris’e ulaştıklarını söyleyen özel harekât polisleri olmalı. Şahan, kendisinin, Büro Amiri Turgay Atılır, Baş komiser Medet Oruç, polis memurları Ali Aksu, Ömer Köse, Mehmet Özmen, Serdal Doru ve Nedip Cengiz Eker’in özel harekât polisleriyle birlikte Turban Otele gönderildiklerini söylüyor. Şahan, kendisi ve diğer polisler Grand Yazıcı Oteli yakınında arabadan inerek otele ilerlediklerinde otel yönünde yolun her iki tarafındaki Caprice Beach ve Turban Oteli binası çatı katlarından ateş edildiğini daha ilk anda Nedip Cengiz Eker’in şehit edildiğini kendisinin de elinden yaralandığını söylüyor. 

Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen komutasındaki askerler o gece polislere ateş açılan binalarda ve çatışmanın yaşandığı yolda kesinlikle bulunmadılar. Tekrar ediyorum 100% delillerle sabit, askerler polislere ateş açılan yerlerde bulunmadılar.

15 Temmuz’la ilgili en kritik ifadelerden birisini veren ve MİT timini deşifre den Şahan, birkaç gün sonra araba gaspı bahanesiyle bir Gürcü mafya örgütüne hunharca öldürtüldü. Cinayetin detaylarını okursanız Şahan’ın ölümünü garantilemek için neler yapıldığını görürsünüz.

Çetin Şahan’ın ifadesi aşağıda.

A screenshot of text

Description automatically generated

Şahan ifadesinin devamında 02.30’da başlayan çatışmanın bir buçuk saat kadar sürdüğünü söylüyor ve 04.00’dan sonraki ikinci bir çatışmadan bahsediyor. Bu ikinci çatışma Şükrü Seymen komutasındaki askerler 04.20 civarında Casa De Maris oteli önündeki yola geldiklerinde etrafta mevzilenen polislerin ateş açmasıyla başlayan, sadece beş dakika kadar süren can kaybının veya yaralanmanın yaşanmadığı çatışma olmalı. 

Önceki yazıda da ifade etmiştim. Donanım ve eğitim olarak daha üstün olan Şükrü Seymen komutasındaki askerler isteselerdi o gece karşılaştıkları polisleri öldürebilirlerdi ancak onlar kendilerini öldürmek için ateş açan polislere sadece havaya ateş ederek karşılık verdiler ve kapana kısılmak pahasına Casa De Maris oteline girerek alt katına indiler. Yarım saat sonra da sahil tarafına ayrıldılar.

Şimdi de iktidar medyasının ve yandaş medyanın delil kalpazanlığı örtmek için kullandığı, Nedip Cengiz Eker’in babası Nihat Eker’in ifadelerine bakarak olayın zamanını teyit edelim. Nihat Eker, oğlunun kendisiyle 01.05’te, kız kardeşiyle 02.00 sıralarında görüştüğünü söylüyor. Nihat Eker iktidar medyasına inanmayı tercih etse de verdiği tüm bilgiler oğlunun şehit edildiği zamanın 02.30-03.00 arasında olduğunu teyit ettiği gibi onu öldürenlerin askerler olmadığını da ortaya koyuyor. Kendi elimle teslim ettim dediği görüntüleri ise yazının sonunda detaylarıyla inceleyeceğiz.

Ayrıca, Nedip Cengiz Eker’le çatışmaya katılan diğer polisler Medet Oruç Ali Aksu, Ömer Köse, Mehmet Özmen ve Serdal Doru ile çevredeki otellerde kalan turistler ve görevli olan kişiler de Marmaris mahkemesinin gerekçeli kararında yer alan ifadelerinde, 02.00-02.30 civarında helikopter sesi duyduklarını ve olayın bu şekilde başladığını söylüyorlar. Gerekçeli kararda yer alan 50’ye yakın şahitten sadece bir kısmının ifadeleri aşağıda.

A screenshot of a social media post

Description automatically generated

Sadece dosyada ifadesi olan 50 civarında şahit değil, tatilini olayın gerçekleştiği Club Turban Grand Yazıcı otelde veya civarındaki otellerde geçiren yerli ve yabancı turistlerin ve yakınlarının olay anındaki paylaşımları da Nedip Cengiz Eker’in şehit edildiği çatışmanın, askerler 04.20’da Casa De Maris Otelinin önüne gelmeden saatler önce gerçekleştiğini net olarak gösteriyor. Üç örneği aşağıda;

Shaun Errington Türkiye saati ile 02.55’te yaptığı paylaşımda “”Kız kardeşim Marmaris’te ve şu anda devam eden silahlı saldırıyla otel kuşatıldı” diyor. 

Resim

Martin Cee Türkiye saati ile 02.35’te yaptığı paylaşımda “Çok endişeliyim. Kardeşim ve eşi Marmaris’te tepelerinde helikopterler savaşıyor” diyor.

A screenshot of a cell phone

Description automatically generated

O gece Marmaris’te bulunan bir vatandaşımız 03.44’teki paylaşımıyla çatışmanın askerlerden önce meydana geldiğini teyit ediyor.

Resim

Görüldüğü gibi Nedip Cengiz Eker’i 02.30-03.00 arasında şehit edenlerin askerler olması mümkün değil.

Marmaris mahkemesi sürecinde tam bir kalpazan örgüt gibi çalıştılar. Bilirkişi, otopsi, ölüm raporları değiştirildi. Raporların zamanlarıyla oynandı. Aşağıda Nedip Cengiz Eker’in ölüm raporu var. Ölüm zamanı 00.43 olarak yazıyor! Sebep çok ilginç: Kesici alet ile yaralanma!

Resim

O gece Marmaris’e gelen askerlerin tümünün silahları 5.56 mm mermi taşıyordu. 5.56 mm çapındaki mermi vücuda girdiğinde çok küçük bir delik oluşturur. Yukarıdaki ölüm raporunda yazıldığı ve aşağıdaki Nedip Cengiz Eker’in fotoğrafında görüldüğü gibi insan vücudunda 2-3 cm çapında, 8-9 cm derinliğinde bir delik oluşturamaz.

Resim

O gece askerler Erdoğan’ın yaklaşık dört saat önce ayrıldığı villa bölgesine yaklaşık 03.45 civarında ulaştılar. Teslim olan korumalarına Erdoğan’ın yerini sordular. Ayrıldığı cevabını aldılar. Erdoğan’ın ayrıldığından emin olunca geriye dönerek helikopterlerle Marmaris’ten ayrılmaya karar verdiler. Geldikleri gibi, yine toplu halde sahil yolunu takip ederek helikopterlerden indirildikleri Casa De Maris Oteline doğru yürüdüler. 04.20 civarında Casa De Maris Oteli önündeki yola geldiklerinde önceden gizlenerek kendilerini bekleyen çok fazla sayıda özel harekât polisinin ve diğer polislerin yoğun ateşiyle karşılaştılar.

Mahkeme heyeti Nedip Cengiz Eker’in şehit edildiği kamera görüntüsünü ve askerlerin iki saat sonra Casa De Maris Otelinin giriş kapısının önünde girdikleri kısa çatışmanın görüntüsünü aynı olayın eş zamanlı iki kamera kaydı olarak kabul etti. Bu yüzden askerlere işlemedikleri cinayetlerin cezaları verildi.

Sonuçta net olarak görülüyor ki Marmaris’te görevli Nedip Cengiz Eker’i ve Erdoğan’ın koruma polisi Mehmet Çetin’i şehit edenler, kendi timlerini asker süsü vererek önceden helikopterlerle Marmaris’e gönderenler.

Bu kadar açık bir saldırının şu ana kadar ısrarla incelemek istenmeyip kapatılmaya çalışılması devletin hassas bir kurumunu muhtemel failler listesinin başına yerleştiriyor.

Marmaris’te olanlar şöyle özetlenebilir. AKP’yi yıkmak için 11 Yıl önce Şemdinli’de birilerinin “iyi çocuklarına” yaptırılan JİTEM eyleminin bir benzeri, 15 Temmuz daha inandırıcı olsun diye bu dönemin “iyi çocuklarına” yaptırıldı.

SON

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *