İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir garip açıklama daha!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ” açıklaması yaptı.

15 Temmuz 2016’da darbe girişiminin TSK içerisine sızdırdığı ve birebir veya ikili/üçlü gruplar halinde örgütsel olarak ‘öğretmen’ tabir edilen sivil unsura bağlılık yoluyla, birbirini tanımayan hücreler şeklinde örgütlediği mensuplarına Fethullah Gülen ve örgütün sözde TSK sorumlusu ‘Namık’ kod adlı Adil Öksüz tarafından aşağıya doğru silsile yoluyla bir kısım hücrelere talimat verilmesi ve örgüt mensubu asker şahısların fiilen katılması yoluyla gerçekleştirildiği anlatıldı.

Bu açıklamalara ve tespitlere rağmen “bu örgüt madem bu kadar güçlü ve neredeyse bütün silahlı kuvvetleri ele geçirmiş, neden üç-beş birlik ve askeri öğrencilerle darbe yapma girişiminde bulundu” sorusunun cevabı verilemiyor.

Ancak kesin olan bir şey var ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin en kritik görevlerde bulunan personeli tasfiye edilmiş durumda. Tarihinin en güçsüz durumunda bulunan TSK, Vatan Partisi Genel başkanının İRAN televizyonlarına verdiği röportajda söylediği gibi bizzat kendileri tarafından NATO’dan koparılma operasyonu ile karşı karşıya. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu kadar güçsüz bırakılmasının önümüzdeki dönemde ne tür kayıplara sebebiyet vereceği bilinmiyor. Ancak şu anda olası bir bölge savaşında görev yapacak yeterli personelin bulunmadığı kesin. Özellikle Hava Kuvvetleri’nde görevli pilotların büyük kısmı ihraç edilmiş ve hapishanelerde mahkum edilmiş durumda. AB ve ABD tarafından yaptırımların da gündemde olduğu bir dönemde TSK’nın içinin boşaltılmasının neden yapıldığı halk tarafından sorgulanması gereken bir konudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *