Harp Akademileri Davasında İlginç Gelişme!

Ahmet YILDIZ

Ergenekon davasında hakkında tutuklama kararı verilen ilk muvazzaf Orgeneral Nusret Taşdeler’in kardeşi eski Tümgeneral Hasan Nevzat TAŞDELER ve dönemin Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Selim MERT tahliye edildi.

Tümgeneral Hasan Nevzat TAŞDELER, 15 Temmuz 2016 tarihinde Harp Akademileri Komutanlığında Kurmay Başkanı olarak görev yapıyordu. 15 Temmuz davaları sürecinde “Daybe’ye Katıldığı” gerekçesiyle tutuklanarak hapse atıllan Taşdeler, yapılan yargılama sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hasan Nevzat TAŞDELER’in 15 Temmuz gecesi “sıkıyönetim direktifi” konulu mesaj emrine, Harp Akademileri Komutanlığı Muhabere merkezinden cevap olarak “Birlikler mesaiye davet edilmiştir. Her türlü emre açığız.” şeklinde cevap verdiği tanık ifadeleri ile iddianamede yer almıştı. 

Aynı iddianamede sabaha karşı darbe girişimin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine “Sıkıyönetim direktifi konulu mesajı iptal ediniz.” şeklinde iptal mesajın çekildiği, mesajın “kaleme alınan” bölümünde yine Taşdeler’in isminin yazdığı belirtiliyordu. 

https://www.aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/darbe-basarisiz-olunca-sikiyonetim-direktifini-iptal-etmis/778159

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan 51. duruşmada, Kara Harp Akademisi Komutanı olarak görev yapan Tümgeneral Selim MERT de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ancak 16. Ceza Dairesi’nin 30.06.2021 tarihli kararıyla eski Tümgeneraller Hasan Nevzat TAŞDELER ve Selim MERT hakkında verilen kararlar bozuldu ve tahliye edildiler. 

Davanın en garip  bölümü ise Ergenekon davalarının baş aktörlerinden Orgeneral Nusret Taşdeler’in kardeşi Hasan Nevzat TAŞDELER’in Kurmay Başkanı sıfatıyla 15 Temmuz gecesi aktif bir şekilde rol aldığı ve birlikleri sevk ettiği tanık ifadeleri ile sabitken tahliye edilip, “Terör Saldırısı” ihbarıyla İstanbul’daki diğer kışlalara sevk edilen Akademi Öğrencilerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasıdır.

Birçok 15 Temmuz davasında ortaya çıkan manzara Akademi davasında da zuhur ediyor. Erler, öğrenciler ve alt rütbedeki askerler “Darbe Girişimi” gerekçesiyle cezalandırılırken direktifleri ile o geceyi emir komuta eden, amir konumundaki yüksek rütbeli askerler tahliye ediliyor.

Bir tarafta bunlar yaşanırken 15 Temmuz gecesi sivil kıyafet giyerek, Hava Harp Okulu öğrencilerinin köprüye gitmesini ve birçok öğrenci ile Er’in vahşice öldürülmesine sebep olan Korgeneral Yavuz TÜRKGENCİ’nin Erdoğan yönetimine yakın Sezgin Baran Korkmaz ile yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıktı. 

https://twitter.com/15temmuzinfo/status/1409512634408443904

Neresinden bakılsa, bakanın elinde kalan ve tel tel dökülen 15 Temmuz kumpası masum askerleri kurban etmeye devam ediyor. 

Hiçbirşeyden haberi olmayan binlerce asker 5 yıldır cezaevinin zorlu koşullarında hayaatta kalmaya çalışırken binlerce çocuk, eş, anne, baba sevdiklerinin özlemi ile yanmaya devam ediyor. 

Ahmet YILDIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *