Fatih Şahin Kimdir? Zekai Aksakallı Tarafından Neden Sevilmiyordu? Darbede Kullanılacak Özel Cihazların Yüklenmesi Emrini Verdi mi?

DİLAVER DERVİŞ

Fatih Şahin, Binbaşı rütbesiyle 1. Özel Kuvvet Tugayı, 1. Özel Kuvvet Grubunda 12. Tabur Komutanıydı. Aslında İskenderun’daki birlikte 1 aylık görevliyken ve amanoslarda operasyondayken, sıradışı bir şekilde Zekai Aksakallı tarafından Diyarbakır’a görevlendirilmiş ve 14 Temmuz tarihinde göreve başlamıştır. 15 Temmuz günü akşam saat 20.00 ye kadar Lice kırsalında yapılacak operasyonlara ilişkin planlama toplantısındaydı. Fatih Şahin darbe girişimini önceden bildiği ve Semih Terziyle beraber hareket ettiği iddia edilen önemli aktörlerden biridir. Ayrıca Oda TV den Müyesser Yıldız’ın gündeme getirdiği iddiaya göre Fatih Şahin ve Zekai Aksakallı arasında geçen şöyle bir olay vardır; Zekai Aksakallı, Fatih Şahin’i çağırıp, 6 ay sonra Genelkurmay Başkanı olacak Hulusi Akar’ın yaverliğine atanacağını söyler. Fatih Şahin de 15 gün Genelkurmay Başkanlığı karargâhına gidip, görevinin mahiyetini anlamaya çalışır. Herkes onu kutlarken, o gergindir. Çünkü Aksakallı yeni görevini tebliğ ederken  “Emirleri ondan alacaksın, ama bilgileri bana vereceksin”  şeklinde “örtülü”  bir görev daha vermiştir. Ancak Fatih Şahin 15 günün sonunda, “Terörle mücadeleyi tercih ediyorum”  diyerek, Akar’ın yaverliği görevini kabul etmez.  Sonrasında Aksakallı, Şahin’i gördüğü her yerde, “Bunun bedelini ödeyeceksin Fatih!.. Sana bunun hesabını soracağım”  der. O yıl tabur komutanı atama listesinde 4 üncü sırada bulunduğu halde Şahin listenin en sonuna indirilir ve tabur komutanı yapılmaz. Buna rağmen Zekai Aksakallı’nın kızgınlığı henüz soğumamıştır.

Fatih Şahin’e isnat edilen savaş uçaklarının hedef işaretlemesini kolaylaştıracak cihazları aldırdığı iddiası, teknik altyapısı olmayan, suç üretmek amacıyla suni gündem oluşturmaya dair çabalara dayanmaktadır. Işınla işaretleme yüksek binalı, dar sokak ve caddelerin bulunduğu meskûn mahallerde Limös ve benzeri cihazlarla yapılamamaktadır. Dolayısıyla alınan cihazların darbe planı kapsamında alındığını kabul etmek biraz zorlama bir iddia olacaktır. 

Ayrıca alınması gereken malzemelerin titizlikle kontrol edilmiş olması darbe niyet ve düşüncesine dayandırılmaktadır. Bu noktada adeta emir ve prensiplerin gereğini yerine getiren bir komutanın neden emirlere uyduğu konusunda kendini savunmaya çalıştığını görmekteyiz. Titizlikle yapılan bu kontrolün, Zekai Aksakallı’nın tüm operasyonlara tüm silah, teçhizat ve malzemelerin alınacağı yönündeki prensip emrinden ve her ay güncellenen görev kapsamında alınacak kritik silah, teçhizat ve malzeme listesinden kaynaklandığı ifade edilmektedir.

Ayrıca alınan cihazlarla ilgili olarak iddia edilen husus şu açıdan da temelsizdir. ÖKK Timinin Gölbaşındaki karargâha varış zamanı gece 2.00 civarındaydı. Gece saat 2.30 ve 3.00 arasında darbeci uçakların Özel Harekât Daire Başkanlığı ve TBMM’yi bombaladığına dair olay ve iddialar, bu cihazlara ihtiyaç bulunmadığını göstermektedir. Bu bağlamda, uçakların Diyarbakır’dan gelecek Limös ve Rover cihazlarını bekledikleri veya Limös veya Rover cihazlarının darbe için kullanılacağı iddiası sadece bir safsatadan ibarettir.

Adil Yargının Ölümü : Semih Terzi ve Özel Kuvvetler Timi Dosyası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *