CANINI SİPER EDEN ALBAY, ALİ ERASLAN

AKIN MERT

İnsani Yardım Tugay Komutanlığına vekalet eden ve 15 Temmuz gecesi Akıncı nizamiyesine gelen halka karşı ateş emri vermekle suçlanan Kur.Alb.Ali ERASLAN’ın hikayesinin aslında hiç de kamuoyuna yansıtıldığı gibi olmadığını anlatmakla başlayalım.

15 Temmuz günü mesaide nöbetçi olan Uzm.Çvş.Yavuz ÇEVRÜK, Akıncı Üssü Sincan Nizamiye’de sabaha kadar olaylara tanıklık edenlerden birisidir. O gece kendisi ile birlikte nizamiye’de MAK, SAT ve İnsani Yardım Tugayından gelen subay/astsubaylar bulunmaktadır.

Uzm.Çvş.Çevrük, 16 Temmuz sabahı Akıncı Nizamiye’den çıkmak üzereyken polisler tarafından gözaltına alınır. 8 gün gözaltı sürecinin ardından, tutuklanarak hapishaneye gönderilir.

Hapishanedeki ikinci haftasını dolduran Çevrük, savcı tarafından çağrılarak YALANCI ŞAHİTLİK yapmaya teşvik edilir. “Fatih Savcım” dediği kişiye ifade veren Çevrük, TAI nizamiyede yaşanan çatışmaya şahit olduğunu, yaptırılan fotoğraf teşhisinde, nizamiyede halka ateş emri veren kişinin Kur.Alb.Ali ERASLAN olduğunu söyleyerek aynı gün içinde tahliye olur.
Gel gelelim ki YALAN YERE ŞAHİTLİK  yapmasına rağmen, hakkında 3*Müebbet+Stö üye olmak suçundan hakkında iddianame hazırlanmasından kurtulamaz. Mesleğinden ihraç edilmeyen Çevrük,Rize’nin Pazar ilçesinde Hv.Radar k.lığında görevine devam etmektedir.

2 Ağustos 2017 yılında başlayan Akıncı üssü davasında ifade veren Çevrük; YALANCI ŞAHİTLİĞİNDEN VAZGEÇİP aslında TAI nizamiyesinde yaşanan çatışmaya şahit olmadığını, savcının yaptırdığı foto teşhisinde baskı sonucu Eraslan Albay’ın ismini verdiğini söylemiştir ve ifadesini geri çekmiştir.

Albay Ali Eraslan ise, mahkeme önünde verdiği ifadesinde; sabaha karşı nizamiye önünde toplanan halk içerisinde provakatörler olduğunu, bu provakatörlerin halkı galeyana getirici “LOJMANLARI YAKALIM”, “İÇLERİNDEN BİR KİŞİYİ BİLE SAĞ BIRAKMAYALIM”, “BUNLARIN KARILARI/KIZLARI BİZE GANİMETTİR” şeklinde naralar attıklarını ifade etmiştir.

İzlediğiniz video’da Eraslan Albay’ın halkı sakinleştirmek için gösterdiği gayrete şahit olacaksınız. Gerek söylemleriyle, gerek vücut diliyle kışlaya girmeye çalışan halkı ikna etmek için elinden gelen herşeyi yapmıştır. Ancak, o gece kan dökmeyi kafasına koymuş KUMPAS ÜRÜNÜ provakatörler, Eraslan Albay’ın engelleme amaçlı tüm gayretlerini boşa çıkarmış ve sonuçta 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. O gece Ali Eraslan Albay ve Nizamiyede nöbet tutan diğer askerler sergiledikleri olağan üstü gayretle halkla karşı karşıya gelmemek için ellerinden geleni yapmışlardır.

Lojmanlarda bulunan asker ailelerin namusunu ve hayatlarını kurtarmıştır. O gece büyük felaketin eşiğinden dönülmüştür.


Kur.Alb.Ali ERASLAN bir KAHRAMANDIR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *