-BASIN AÇIKLAMASI-TÜRKİYE’DE YAYIN YAPAN SABAH GAZETESİ’NİN HALİS TUNÇ’A YÖNELİK YALAN HABERİ HAKKINDA

HALİS TUNÇ

Mevcut iktidar tarafından aşık olduğu mesleğinden politik mülahazalarla 25 yıllık hizmeti sonrası ihraç edilmiş TSK’nın Deniz Kurmay Albay rütbesindeki eski bir üyesiyim. Şahsıma gelen talep üzerine 15 Kasım 2019’da Hollanda’nın NOS televizyon kanalının EENVANDAAG haber programı muhabiri S.Fennema’ya konuk oldum. Mülakat verdiğim haber Hollandaca ve Türkçe olarak kanalın resmi sitesinde yayınlamıştır. 

20 Kasım 2019 tarihinde ise Türkiye’nin en yüksek tirajlı SABAH Gazetesi; programda söylediklerim açık ve netken, bunların tam tersini söylemişim gibi bilerek ve kasten üretilmiş söylenmemiş ifadeleri sayfalarına taşıyarak kamuoyu nezdinde şahsımı karalamış ve hedef haline getirmiştir.

 “Türkiye NATO’dan kesinlikle çıkmamalıdır.” ifadesini programda açık ve net şekilde ana fikrim olarak vurgulamış olmama rağmen, SABAH Gazetesi “Hain, NATO’ya Türkiye’ye baskı yapması çağrısı yaptı, baskıdan sonuç alınmazsa atın” gibi hiçbir şekilde yayında yer almamış bir ifadeyi okurlarıyla paylaşmıştır. Kaldı ki, haberin bir parçası olarak sitede paylaşılan videoda esasen Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek’e ait “15 Temmuz sonrasında Ordunun içindeki kanserli yapı NATO kazınarak atılmıştır. Türkiye NATO’dan koparak doğuya yaklaşmaktadır. NATO’cu 30.000 asker ordudan temizlenmiştir.” ifadesinin SABAH Gazetesince görmezden gelinmesi de manidardır.

Diğer taraftan, aynı gazete Türkiye’nin denizlerdeki planlarını Yunanistan’a sattığıma ilişkin, eski bir Türk askerinin onurunu en acımasızca zedeleyecek zalimce bir iftiraya başvurmuştur. Türkiye’nin Denizlerdeki Planları ifadesi oldukça absürt ve altı doldurulamayacak basitlikte uydurma bir tabir olduğunu öncelikle belirteyim. Kaldı ki, görev yaptığım Büyükelçilikte gizemli Türkiye’nin denizlerdeki planları bulunmadığı gibi, tarafımdan Yunan makamlarına ülkem aleyhinde değil bir cümle bir harf dahi telaffuz edilmemiştir. Bu iftiranın amacının; aziz Türk halkının hassas duygularını kötüye kullanarak, şahsımı itibarsızlaştırmak ve hedef göstermek olduğu aşikardır. Bu onursuzca uydurma iftiraları sahiplerine iade etmek isterim.

SABAH isimli gazetesinin hakkımda kullandığı diğer bir ifade “terörist ve hain” tanımlamasıdır. SABAH Gazetesi’ne; bir gazetenin yayın etik değerlerini hiçe sayarak, elinde herhangi bir delil veya mahkeme kararı olmaksızın herhangi bir kişiyi hain ve/veya terör örgütü üyesi olarak göstermesinin, kendisini gazetecilik tanımından çıkararak belli siyasi gücün tetikçisi haline getireceğini hatırlatır ve her gün tekrarlaya geldiği onlarca insan hakları ihlallerine son vermesini şiddetle tavsiye ederim.

Sonuç olarak; SABAH Gazetesinin Türk halkının gerçek bilgiye ulaşmasını önleyici bu haberi, mülakatım sırasında belirttiğim “Türk halkı paralel evrende yaşatılıyor” tezimin nedenlerinden birini teşkil eden kontrollü medyanın varlığını teyit edici niteliktedir. Halihazırda Yasama-Yürütme-Yargı erkleri Türkiye’de bağımsızlığını yitirmiş durumdadır. Demokrasinin dördüncü kuvveti olarak kabul edilen medya kuruluşu olduğu var sayılan SABAH Gazetesinin, varlığının sebebi olan halkı doğrularla aydınlatma görev ve sorumluluğunun bilincine vararak, siyasetin kontrolünden çıkması ve bağımsız yayın yapması bir vatandaş olarak Türkiye’de demokratik düzenin yeniden inşası için temennimdir.

Yukarıda belirttiğim gerekçeler ışığında, SABAH Gazetesi ve kendisinden alıntı yaparak veya benzer paylaşımda bulunan diğer medya kuruluşlar hakkında gerekli hukuki süreci başlatacağımı
Hollanda ve Türk kamuoyuna saygıyla duyuruyorum.

Halis Tunç

LİNKLER:

EenVandaag Programı Hollandaca: https://eenvandaag.avrotros.nl/item/de-turkse-ex-kolonel-halis-tunc-zag-op-televisie-dat-hij-verrader-en-terrorist-zou-zijn/

EenVandaag Programı Türkçe: https://eenvandaag.avrotros.nl/item/eski-albay-halis-tunc-televizyonda-kendisinden-hain-ve-teroerist-olarak-bahsedildigini-goerdue/

SABAH Haberi: https://www.sabah.com.tr/dunya/2019/11/20/hain-atase-hollandada-ortaya-cikti 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HALİS TUNÇ TWİTTER TAKİP

https://twitter.com/HalisTuncMarine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *