15 Temmuz Arka Planı-1: Erdoğan Rejiminin Anlatımı ve Gerçekler…

5-14 Temmuz 2016

Erdoğan Rejiminin Anlatımı ve Gerçekler…

Erdoğan, 15 Temmuz ile ilgili konuşmalarında, Marmaris‟te kendisini misafir eden işadamı Serkan Yazıcı ise Meclis Araştırma Komisyonunda verdiği ifadede1 5-14 Temmuz arasında yaşananları şu şekilde anlattılar; Erdoğan Ramazan Bayramının 1. Günü dolayısıyla 5 Temmuz 2016’da Serkan Yazıcı‟yı bayramlaşmak için aradı ancak görüşemedi.

Bunun üzerine Yazıcı Cumhurbaşkanı Koruma Müdürü Muhsin Köse‟yi arayarak Erdoğan‟la görüşmek istedi ancak görüşme yine gerçekleşemedi. Erdoğan 8 Temmuz 2016’da ertesi gün Varşova‟da yapılacak NATO Zirvesi için Türkiye‟den ayrıldı, 9 Temmuz 2016’da zirveye katıldı ve aynı gün yurda döndü. Erdoğan ile telefonda konuşamadığına üzülen Yazıcı, Havalimanında Erdoğan‟ı karşıladı ve sahibi olduğu Marmaris‟teki Club Turban Otelindeki villaya tatilini geçirmesi için davet etti.

Erdoğan başlangıçta isteksiz davrandı ancak 11 Temmuz’da ani bir kararla Yazıcı‟nın teklifini kabul etti ve o gün ailesiyle birlikte saat 18.00 civarında Cumhurbaşkanlığının helikopteri ile Marmaris‟e gelmek üzere yola çıktı. Ancak helikopter Dalaman Havaalanı rotasındayken arıza yaptı ve Aydın‟daki Çıldır Havalimanına inmek zorunda kaldı. Erdoğan 20.00 civarında Yazıcı‟yı arayarak durumdan haberdar etti. Bunun üzerine Yazıcı zaten kalkış için hazır tuttuğu Bell 407 tipi helikopteriyle Erdoğan‟ı ve ailesini almak üzere Çıldır meydanına gitti. Erdoğan ve ailesi 21.00 civarında Yazıcı‟nın helikopteriyle Marmaris‟e geldiler. Yazıcı‟nın helikopteri küçük olduğu ve en fazla 6 yolcu alabildiği için helikoptere Erdoğan, eşi, kızı, torunları ve Koruma Müdürü zor sığdılar.

Yazıcı helikoptere binemedi ve karayolu ile Marmaris‟e döndü. Yazıcı bu andan itibaren 14 Temmuz’a kadar Erdoğan ile görüşmedi. Otel personeline başka bir ülkenin devlet başkanının geldiğini söyledi ve personeli Erdoğan‟ın kaldığı villaya yaklaştırmadı. Aşçılar ve hizmetliler de dâhil Erdoğan‟ın ve ailesinin tüm ihtiyaçları Cumhurbaşkanlığı personeli tarafından karşılandı. Erdoğan‟ın gelişi çok gizli tutulduğundan ve villadan çıkmadıklarından kimse kendilerini göremedi.

14 Temmuz günü Erdoğan Yazıcı ile birlikte ve onun helikopteriyle Marmaris yakınındaki Okluk Devlet Konuk evine gitti ve bazı incelemelerde bulundu. Aynı gün Enerji Bakanı Berat Albayrak da Marmaris‟teki villaya eşinin ve çocuğunun yanına geldi. 15 Temmuz yaşanmasaydı Erdoğan ve ailesi Antalya‟daki resmi program nedeniyle 16 Temmuz‟da Marmaris‟ten ayrılacaktı.

Gerçekte Yaşananlar

Anlatım kolaylığı bakımından konular aşağıda sunulan zaman çizelgesindeki sırasıyla incelenecek.

Şekil 1 15 Temmuz‟da MİT İhbarı öncesi Erdoğan’ın hazırlıkları

5 Temmuz’da Komutanlar Marmaris’te

TSK Komuta Kademesinin 15 Temmuz‟dan 10 gün önce olayların merkezine yaptığı ziyaret oldukça dikkat çekici.

İşadamı Serkan Yazıcı‟nın bayramlaşmak için Erdoğan‟ı aradığı 5 Temmuz’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile birlikte Marmaris‟teydi. Resmi açıklamaya göre, Akar ve beraberindekiler o gün önce Diyarbakır‟da bulunan 7‟nci Kolordu Komutanlığı, Jandarma Bölge Komutanlığı ve 15 Temmuzda Ankara’daki olaylara altı F-16’sı katılan 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığında, daha sonra Erdoğan‟ın 11 Temmuz’da geleceği Marmaris’te bulunan Aksaz Deniz Üs Komutanlığında bilgi alma, inceleme, görüşme ve bayramlaşma faaliyetinde bulundu.

6 Temmuz’da Dalaman Havalimanında kameraya müdahale

Erdoğan, kendi iddiasına göre, daha Marmaris‟te gelmeye karar vermemişken ve darbecilikle suçlananların Marmaris‟le ilgili planlamayı hayal etmeleri dahi mümkün değilken, Marmaris‟te yaşananlar oldukça dikkat çekici.

Yazıcı‟nın Erdoğan‟ı bayramlaşmak için aradığı günün ertesinde, 6 Temmuz 13.55’te Dalaman Havalimanında ilginç bir gelişme yaşandı. TC-ATA’nın 15 Temmuz’da Havalimanında park edeceği yere bakan kameraya müdahale edildi. Durum 15 Temmuz‟dan sonra yapılan incelemede ortaya çıktı ve 21 Temmuz 2016 tarihli resmi İnceleme ve Tespit Tutanağıyla kayıt altına alındı. Ahaber müdahaleyle ilgili tutanağı izleyicilerle paylaştı.

AKP Muğla Bl. Başkanı Kadem Mete „Direniş Ateşinin Yakıldığı Yer: Marmaris‟ adlı belgeselde yaptığı konuşmada bu müdahaleye değindi; “Cumhurbaşkanımızın Dalaman Havalimanı’nda uçağın park ettiği 5 numaralı park alanında bulunan kameralar neden kör edilmişti? Bu kameralar 3 Temmuz (Tutanak 6 Temmuz diyor) tarihinden itibaren neden alakasız yerleri göstermeye ayarlanmıştı? Birisi yeri gösteriyor, diğerleri önünde park eden uçak dışında her şeyi göstermeye ayarlanmıştı. 3 Temmuz’dan 15 Temmuz’a kadar kimse bu kameraların alakasız yerleri çektiğini neden fark etmemişti?”

Erdoğan Marmaris‟e gelme kararını 11 Temmuz‟da verdiğine göre, darbecilikle suçlanan askerlerin Erdoğan daha kararını vermeden beş gün önce -6 Temmuz‟da- TC-ATA uçağının 15 Temmuz‟da Marmaris‟e geleceğini bilmeleri olanaksız.

Darbecilikle suçlanan askerler TC-ATA‟nın 15 Temmuz‟da geleceğini önceden bilemeyecekleri gibi, falcılık yapıyor gibi, geleceğini bilmedikleri uçağın nereye park edeceğini de, falcılık yapıyor gibi, bilemezler. Bunları ancak o uçağı Dalaman’a getirecekler bilebilir. 6 Temmuz‟da Dalaman Havaalanında kameraya müdahaleyi Erdoğan’dan baĢkası yaptırmıĢ olamaz.

Erdoğan’ın Marmaris’e geliĢini örtme çabası

Erdoğan 15 Temmuz‟dan günlerce önce basından gizlendi, yaverlerini yanından uzaklaştırdı, Yazıcı‟nın villası yerine Okluk Koyundaki Devlet Konukevine gelecekmiş gibi hazırlık yaptırdı.

Yazıcı‟nın iddiasına göre Erdoğan Marmaris‟e gelme kararını 11 Temmuz’da yarım saat içerisinde aldı. Alınan karar basit bir tatil kararıysa, Erdoğan‟ın Varşova‟dan döndükten sonra hiç âdeti olmamasına rağmen Basın‟la temasını kesmesi ve yaverlerini yanından uzaklaştırması neden? Erdoğan hiçbir zaman Okluk Koyundaki Devlet Konukevinde kalmayı planlamadı, başlangıçtan itibaren kararı Yazıcı‟nın Marmaris‟teki villasında kalmaktı. Erdoğan gelmeden bir gün önce, 10 Temmuz‟da, 00.30-07.00 arasında geceden sabaha kadar Okluk Devlet Konukevinin önündeki yatların Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından uzaklaştırılması „Erdoğan’ın gelişi ile ilgili bir şeylerin gizlenmeye çalışıldığını‟ gösteriyor. Jandarma ve Sahil Güvenlik‟in bu şekilde görevlendirilmesinin nedeni önemli nedenleri olmalı;

 Birinci neden 15 Temmuz’da gelecek TSK timini yanıltmak olmalı. 15 Temmuz‟da Erdoğan‟ı almak için gelen TSK timi, önceden Okluk Koyu hakkında çıkan haberler nedeniyle ikileme düşmüştü.

 Koyun yatlardan arındırılmasının diğer bir nedeni, Erdoğan‟ın 14 Temmuz‟da Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal‟ın uçağı ile Dalaman‟a gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve yanındakilerle buradaki Devlet Konukevinde fark edilmeden görüşmek istemesi olabilir.6

 Başka bir sebep, 15 Temmuz‟da farklı maksatlarla kullanılan Cumhurbaşkanlığına ait Sikorsky S-92 helikopterlerinin burada saklanması olabilir.

 Son bir neden ise Marmaris‟e gelecek TSK timi daha Çiğli‟den kalkış dahi yapmadan, Erdoğan‟ın ayrıldığı villaya ve çevresine 16 Temmuz 01.00- 01.30 sularında silahlı saldırıda bulunan helikopterin ve içindekilerin burada gizlenmesi olabilir. Bu konular ilerleyen bölümlerde detaylarıyla incelenecek.

Erdoğan’ın Marmaris’e gizemli yolculuğu

Erdoğan‟ın İstanbul‟dan Marmaris‟e gelişini işadamı Serkan Yazıcı Meclis Araştırma Komisyonu‟na şu şekilde anlattı; “…Sayın Cumhurbaşkanı telefondaydı. Bana „Serkan, bizim helikopter arıza yaptı, biz işte bir havalimanına indik.‟ dedi. Çıldır‟dı zannediyorum… Üç dakika içinde filan biz havalanmış olduk… Biz gittik, helikopterden ben de indim çünkü en son doktoru vardı, yani biraz sıkış tepiş bindiler helikoptere çünkü benim küçük helikopterim. Ama 6 kişi, Berat Bey yoktu, Esra Hanım, torunlar, çocuklar, Muhsin Bey, bir de galiba doktoru. Helikoptere binerek ben de helikopterden indikten sonra Marmaris‟e geldiler… Daha sonra onların indiğini öğrendikten sonra ben oradan yola çıktım ve yaklaşık bir-bir buçuk saat sonra Marmaris‟e vardım.” Yazıcı‟nın ‘arızalandı’ dediği helikopter Cumhurbaşkanlığının S-92 Executive (VIP) Helikopterlerinden biri olmalı. İstanbul‟dan Diyarbakır‟a direkt uçabilecek menzile sahip bu helikopterin menzili 1014 km. Saatte yaklaşık 280 km hızla uçuyor. Mürettebat hariç 10 yolcu alabiliyor. Cumhurbaşkanlığının çok sayıda VIP uçağı ve üç adet S-92 VIP helikopteri var. 9 S-92 VIP helikopterleri TC-OBA, TC-HUD, TC-HEY adlarıyla tescilli olarak Emniyet Genel Müdürlüğü pilotları tarafından uçuruluyor. Cumhurbaşkanı makamındaki birisinin ulaşımı planlanırken, olası aksaklıklara karşı B ve C planları yapılır. Bu yüzden Yazıcı‟nın ifadeleri inandırıcı değil.

Gerçek dışı arıza iddiasını gündeme getiren Yazıcı, Erdoğan‟ın Marmaris’e gizlice geliĢini örtmeye çalışıyor olmalı.

Cumhurbaşkanlığının üç adet S-92 Sikorsky VIP Helikopterinden biri

Ayrıca uçuşta karşılaşılan her türlü arıza uçak ve helikopterlerin bakım sicil kayıt defterine yazılmak zorunda. Herhangi bir arıza, hava aracının teknik dokümanlarına uygun olarak giderilmeden ve kayıt altına alınmadan helikopter/uçak tekrar uçamaz. Bir helikopterin planlı iniş yerini değiştirecek nitelikteki arızanın bakım kayıtlarında olması gerekir. Böyle bir kaydın olmaması Yazıcı‟nın beyanatının gerçek dışı olduğunu gösterir.

Yazıcı’nın bahsetmediği Çıldır’daki TC-ATA Uçağı

11 Temmuz‟da Erdoğan ve ailesinin İstanbul‟dan Marmaris‟e gelişinde yaşanan gelişmeleri, söylenen yalanlardan değil, uçuş kayıtlarından takip etmek gerekiyor. TC-ATA Uçağının 11 Temmuz’daki UçuĢları aşağıda görülüyor;10

 17.45-18.25 Atatürk – A.Menderes

 21.03-21.20 A.Menderes – Aydın/Çıldır

 21.59-22.25 Aydın/Çıldır – Dalaman

 22.55-23.20 Dalaman-A.Menderes14 Yazıcı‟nın “Mecbur kalarak Erdoğan‟ın ve ailesinin ulaşımlarını helikopterimle sağladım” dediği zaman diliminde TC-ATA uçağının Erdoğan için Çıldır’da olduğu ve buradan Dalaman’a uçtuğu açık!

Yazıcı’ya haber geldiğinde Erdoğan kesinlikle yolda kalmış değil. Çünkü TC-ATA uçağı o anda Çıldır’da.

11 Temmuz gecesi TC-ATA uçağı normalde Dalaman‟dan asıl konuşlandığı yer olan Ankara Esenboğa Havalimanına geçmesi gerekirken, İzmir Adnan Menderes Havalimanı geçti ve 16 Temmuz saat 00.13‟te Dalaman‟a gelmek üzere ayrılıncaya kadar burada kaldı.

TC-ATA‟nın, Ankara Esenboğa Havalimanına dönmesi gerekirken, 15 Temmuz‟a kadar A.Menderes‟te kalması, Erdoğan’ın önceden yaptığı hazırlıkları teyit ediyor.

TC-ATA Atatürk – A.Menderes 17.45-18.25
TC-ATA A.Menderes – Aydın/Çıldır 21.03-21.20
TC-ATA Aydın/Çıldır – Dalaman 21.59-22.25
TC-ATA Dalaman-A.Menderes 22.55-23.20

TC-ATA uçağının 11 Temmuz‟daki uçuşları, Erdoğan‟ın ve ailesinin Yazıcı‟nın helikopterine ihtiyaçlarının olmadığını, Marmaris’e geliĢin gizlenmesi için yapılan ayrıntılı planı ortaya koyuyor. Erdoğan‟ın Marmaris‟e direkt uçmak yerine Çıldır üzerinden gelmesi 15 Temmuz planının parçası olsa gerek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *